Člane novinarskega krožka Osnovne šole Ivana Tavčarja je zanimalo zelo aktualno dogajanje – da učenci naše šole hodijo v večjih skupinah v trgovine pred poukom in po njem.

Problemu smo želeli priti »do dna«, zato smo z mentorico novinarskega krožka Nino Dolenc sestavili raziskovalna vprašanja, na katera smo mladi novinarji odgovorili, odgovore pa sem povzela Manca Trček.

Vsi se strinjamo, da nakupi potekajo najpogosteje v Mercatorju in včasih v Kmetijski zadrugi. Število otrok v trgovinah je zelo veliko zjutraj, torej pred poukom od 7.30 do 8.00. Takrat gre nakupovat približno trideset osnovnošolcev, popoldne, torej po pouku, pa še enkrat več (približno petdeset učencev). Ugotovitve so pripeljale do tega, da so v trgovinah vsak dan isti šolarji in le redko kakšen drug. Največkrat se na blagajni pojavijo energijske pijače in sladkarije (bomboni …) ter čips. Velikokrat se tam znajdejo štručke in žvečilni gumiji. Včasih pa se najde kakšen osnovnošolec, ki zjutraj pije kavo ali kakav, in sicer v Baru Petka in Kavarni Ajda. Nakupi znašajo približno pet evrov – denar verjetno dobijo od staršev ali od svoje žepnine. Nakupovanje se po navadi pojavi pri tistih, ki pridejo v šolo prezgodaj, dlje časa čakajo na avtobus in ne gredo v varstvo vozačev ali čakajočih. Redko imajo nekateri oddelki prosto uro, a se ne vključujejo v organizirano varstvo.

Menimo, da se tovrstno nakupovanje lahko ustavi tako, da bi učitelji še bolj kot doslej opazovali, kaj učenci jedo in pijejo v času, preživetim v šoli, jih učili o zdravi prehrani, varčevanju, varstvu okolja itd. Glavno vlogo pri oblikovanju prehranjevalnih navad otrok pa imajo starši, ki doma skrbijo za hrano in ki so prvi in glavni vzgojitelji in zgled svojim otrokom. Spomnimo se starega ljudskega pregovora »Kar se Janezek v šoli nauči, to Janez zna«. Ne uči se le v šoli, ampak tudi doma.

Zastavlja se nam veliko vprašanj: Ali otroci zajtrkujejo doma? Ali malicajo v šoli? Ali se zavedajo, da so sladkarije, gazirana, sladka, umetna pijača, energetski napitki … prvi korak v odvisnost od nikotina, alkohola, mamil itd.? Ali ločijo, katera hrana je zdrava in katera škodljiva? Ali starši sploh vedo, da njihovi otroci kupujejo v trgovinah in kaj? Ali kdaj izračunajo, koliko dajo za tovrstne nakupe na mesec? Kje dobijo denar? Ali se zavedajo, da se s tem vzgaja otroka v »odličnega potrošnika«?

Manca Trček z novinarskim krožkom
Foto Mojca Krek

(Skupno 218 obiskov, današnjih obiskov 1)