Prirodoslovno društvo Slovenije organizira tekmovanje iz znanja biologije za osnovne šole za Proteusovo priznanje.

Tekmovanje je organizirano na dveh nivojih – šolskem in državnem.
Na šolsko tekmovanje se lahko prijavijo učenci 8. in 9. razredov osnovnih šol. Več o pogojih udeležbe na državnem tekmovanju in ostala pravila tekmovanja si preberite v Pravilniku tekmovanja, ki je objavljen na spletni
strani www.proteus.si.
Tema tekmovanja v šolskem letu 2021/2022 bo Pajkovci, učenci pa naj poznajo naslednja področja:

 splošne značilnosti pajkovcev (zgradba telesa, življenjski cikel, življenjska okolja, prehranjevanje);
 življenjski stili pajkovcev;
 ekologija in vedenje;
 vloga v ekosistemu;
 zgodovina raziskovanja pajkovcev na Slovenskem;
 naravovarstveni status skupine;
 gospodarski pomen skupine;
 skupine pajkovcev in njihove značilnosti

• pajki križevci,
  • pajki skakači,
  • klopi,
  • pršice,
  • škorpijoni,
  • suhe južine,
  • paščipalci.

Latinskih imen ni potrebno poznati.

Da bo tekmovanje zadostovalo kriterijem za uvrstitev najboljših tekmovalcev na mednarodna tekmovanja, bo v tekmovanje zajeto tudi poznavanje splošne učne snovi biologije. Dodatna gradiva in priporočeno literaturo v povezavi z letošnjo temo tekmovanja bomo objavili na naših spletnih straneh v drugi polovici avgusta 2021.
Šolsko tekmovanje bo v sredo, 20. oktobra 2021 ob 13.00, državno pa v petek, 3. decembra 2021 ob 15.00. Šolsko tekmovanje bo trajalo 45 minut, državno pa 90 minut.
Lokacije državnega tekmovanja bomo objavili konec meseca septembra na naši spletni strani.
Rezultati državnega tekmovanja bodo objavljeni najkasneje v 10 dneh po izvedenem tekmovanju na spletnih straneh društva.
Kotizacija za učenke in učence za sodelovanje na tekmovanju: višina kotizacije znaša 2,44 € (vštet je 22 % DDV)
na posameznega učenca, ki se bo udeležil tekmovanja na šolskem nivoju. Račun za kotizacijo bomo na šole poslali po končanem tekmovanju.