V petek, 22. septembra, smo se osmošolci odpravili na ekskurzijo. Iz Gorenje vasi smo se odpeljali do Ptuja, kjer smo si ogledali mestno središče, obiskali pa smo tudi Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož.

Na poti domov smo se ustavili še v Šempetru v Savinjski dolini, kjer smo si ogledali kraško jamo Pekel.

Pri pouku slovenščine smo ugotovili, da smo na izletu izvedeli veliko novega. Zanimiva dejstva vam predstavljamo spodaj.

ZANIMIVOSTI O MESTU PTUJ

• Ali ste vedeli, da je Ptuj najstarejše poseljeno slovensko mesto?
  • Ali ste vedeli, da so tla na Mestnem trgu iz granitnih kock, v obliki valov, ki spominjajo, da je tam nekoč tekla reka?
  • Ali ste vedeli, da v mestu stoji sramotilni kamen (pranger)? Krasijo ga podobe iz Orfejeve zgodbe.
  • Ali ste vedeli, da je ura na mestnem stolpu postavljena le na treh straneh. Ure ni na severni strani, ki gleda proti gradu. Legenda pravi, da je to zato, ker grajska gospoda ni želela prispevati deleža za uro.
  • Ali veste, da se Minoritski samostan iz 13. stoletja ponaša s knjižnico, v kateri je več kot 5000 knjig?
  • Ali veste, da je mesto znano po kurentih?

ZANIMIVOSTI O MUZEJSKI ZBIRKI

• Ali veste, da lahko kostum kurenta tehta do 30 kg?
  • Ali veste, da je muzej prav na dan našega obiska, 22. septembra, praznoval 130-letnico?
  • Ali veste, da se lahko muzej pohvali z največjo zbirko glasbil (več kot 300) v Sloveniji? Sošolec je igral na klavir, star več kot 100 let.
  • Ali veste, da v muzeju hranijo rimsko dvojno piščal iz 2. ali 3. stoletja?
  • Ali veste, da v muzeju hranijo več kot 500 kosov orožja od 15. do 20. stoletja?
  • Ko smo si ogledali grajske dvorane, smo opazili kitajske predmete. Ugotovili smo, da so že takrat posegali po »kitajski šari«. 😊

ZANIMIVOSTI O JAMI PEKEL

• Ali ste vedeli, da je jama stara več kot 3 milijone let?
  • Ali ste vedeli, da je pred jamo naravno upodobljen hudič, zato so jo poimenovali Pekel?
  • Ali ste vedeli, da se je med raziskovanjem jame v njej smrtno ponesrečil jamar Anton Suwa? Njemu v spomin so postavili spominsko ploščo in poimenovali rov.
  • Ali ste vedeli, da se jama bohoti z najvišjim (4 m) podzemnim slapom v Sloveniji?
  • Ali ste vedeli, da so iz jame ukradli veliko kapnikov? Dejstvo je, da kapniki v zunanjem svetu postanejo »navadni« kamni.
  • Ali ste vedeli, da je v jami stalna temperatura 10 °C?
  • Ali ste vedeli, da lahko jamo razdelimo na suhi in vodni del?
  • Ali ste vedeli, da so v jami Pekel sladkovodni raki, pajki in netopirji? Najdemo tudi rastlinske vrste (lišaji, mahovi).

Učenci: 8a/1 in 8b/2

Mentorica: Maja Petrovčič