V torek, 19. novembra, ob 17. uri smo v šolski knjižnici na kulturnem popoldnevu pod klobuki gostili prav posebnega gosta.
Z nami je bil literarni velikan gospod Feri Lainšček. Gospod Feri Lainšček je vsestranski umetnik – pisatelj, pesnik, dramatik, scenarist ter prejemnik mnogih literarnih nagrad, tudi Prešernove nagrade za življenjsko delo.
Šola se je v letošnjem šolskem letu prijavila v program Povabimo besedo 2024, ki ga organizira, koordinira in financira Društvo slovenskih pisateljev. V program so se na povabilo šolske knjižničarke vključili učenci 4. a s svojo razredničarko Tino Krek. Kulturno popoldne s Ferijem Lainščkom je na poseben način zaokrožilo in prikazalo projektno učno delo v 4. a vse od začetka šolskega leta.
Učenci so Ferija Lainščka najprej spoznali kot osebnost. V trilogiji Kurji pastir avtor podrobno opisuje svoje rojstvo, otroštvo in način življenja v rojstni vasi. Za domače branje so prebrali pesniško zbirko Ne in se naučili pesem Moja hiša, s katero so gosta pozdravili na začetku dogodka. Brali so njegove pesmi in se preizkusili v pisanju. Ugotovili so, da pisanje pesmi sploh ni enostavno. Pisali so na temo hišnih ljubljenčkov, saj jih je pesnikov ljubeč odnos do živali zelo pritegnil. Na kulturnem popoldnevu so ga o njegovem ljubljenčku iz otroštva, petelinu, podrobno povprašali. Pri pouku so risali peteline in mu enega podarili, da ga bo spominjal na otroškega prijatelja. S pomočjo učiteljice Tine Marovt so izdelovali klobuke, saj so to značilnost Ferija Lainščka najprej opazili, ko so si ogledovali njegove fotografije. Fantje so izpeljali posebno točko s klobuki in obudili običaj iz zakladnice ljudskih plesov. Posebno mesto so namenili ljubezni. Dekleta so se z učiteljico Nežo Oblak naučile novejšo pesem Ferija Lainščka, ki jo izvaja pevka Ditka, Ljubim te ljubim ljubezen. Kulturno popoldne so zaključili s povabilom k branju knjig slovenskih avtorjev in s slovensko pesmijo Moja Slovenija, za katero je besedilo napisal prav Lainšček.
Učenci so spoznali, kaj je to kulturna prireditev, kako se obnašamo na kulturni prireditvi, kako se oblečemo, ko gremo na kulturno prireditev, kako se naredi vabilo, kako se povabi na prireditev, kaj je to scenarij, generalka … pouk je bil bolj zanimiv in ustvarjalen.
Namen projekta je, da ves čas sodelujejo vsi, da se naučijo samostojnosti, pridobijo zaupanje vase, odkrijejo talente, se naučijo sodelovanja, predvsem pa se razred med seboj zelo poveže. Pouk nekaj časa resda ne poteka po ustaljenih tirnicah, vendar so prav tako doseženi cilji pouka in pa kar je mogoče še pomembnejše – učenci pridobijo življenjske izkušnje.
Hvala staršem učencev 4. a za močno podporo pri izvedbi projekta in ogromen hvala učencem za velik in nepozaben objem, ki so nama ga podarili dan po kulturnem popoldnevu.
Več pa v prispevku Radia Sora: https://www.radio-sora.si/arhiv-oddaj/zanimive-teme/90/5216/.
Barbara Tušek in Tina Krek
Fotografije si lahko ogledate v fotogaleriji (foto: fotografski krožek)