Učenci od 6. do 9. razreda so imeli v torek, 12. marca, filmski kulturni dan.

Najprej so v šoli izvedeli nekaj o ideji, nastanku in ustvarjalcih slovenskega filma ŠEPET METULJA, nato so si ga ogledali v kinu Cineplexx Kranj. Kako so film doživeli in kaj menijo o njem, so nekateri učenci zapisali pri pouku slovenščine. Objavljamo dve oceni tega filma.

Ocena filma Šepet metulja

Film Šepet metulja, ki ga je odlično režiral Alen Pavšar, govori o avtistu Janu, v katerega se je dobro vživel Ali Ogrizek, ki je avtist tudi v resničnem življenju. Jan se spopada s predsodki, ki jih doživlja zaradi svoje motnje. Ob prihodu v zadnji letnik srednje tehniške šole v Celju mu ob strani stojijo njegovi starši (Tarik Rashid in Urška Majcen). Pri reševanju konfliktov z magistrom Frenkom, ki ga je odigral Mitja Ritlop, mu pomaga razumevajoča socialna delavka Zarja, s katero se je odlično poistovetila Ana Praznik, ki se je prvič preizkusila v filmskih vodah. Janova prijatelja postaneta Tara (Lara Kolar) in Nick (Eyles Samba). Tara do Jana goji pristno prijateljstvo, Nick pa ga sprva zaradi svojega neuspeha izda, a na koncu rešita nesoglasja, ki so nastala zaradi Janovega talenta za mehatroniko in programiranje. Ideje čudežnega dečka pa ceni in uresničuje direktor, ki ga je odigral Brane Završan. Janovo pot spremlja tudi Dejan (Jože Doberšek), ki skupaj z Janom programira in je vodja razvoja v podjetju. Janovo drugačnost sprejmejo tudi nekateri posamezniki, na primer ravnateljica (Tina Gorenjak) in šofer avtobusa (Ranko Babić).

Ali Ogrizek pravi, da se je dobro poistovetil z Janom v zgodbi, ki sta jo spisala Alen Pavšar in Mateja Zorko Pavšar. Film je nastajal pod okriljem Šolskega centra Celje. Sto deset minut filma se konča s pesmijo Metulj, ki sta jo odigrali glasbeni skupini Šank Rock in Bepop. Dve članici Bepopa sta imeli v filmu tudi manjšo vlogo, Ana Praznik pa celo eno najpomembnejših.

Film je bil dobro posnet. Kljub temu da je pri snemanju sodelovalo mnogo dijakov, so se profesionalno znašli. Edina moteča stvar je bilo odmevanje, ki ga je bilo lahko zaznati med govorom igralcev, zmotilo pa me je tudi vulgarno govorjenje večine igralcev.

Film nam prikaže pristno prijateljsko sprejemanje drugačnosti in to, da ni nujno, da so vir predsodkov mladi, temveč so včasih nestrpni tudi odrasli. Dober primer za to je odnos magistra Frenka do Jana.

Šepet metulja je bil prvič na filmskih zaslonih 12. oktobra 2023. Zanj so ustvarjalci prejeli že dve zlati roli za preseženih 50.000 gledalcev, na kar so zelo ponosni.

Ajda Kržišnik, 9. c

Film Šepet metulja je mladinski film, ki govori o avtističnem fantu Janu, ki ima probleme s sklepanjem prijateljstev in z diskriminacijo zaradi svoje motnje, trpi pa tudi zaradi odnosa z magistrom Frenkom. Pri vseh njegovih težavah mu vedno stoji ob strani socialna delavka Zarja.

Tema filma je odrivanje »drugačnih« oseb in izločanje le-teh iz družbe. Sporočilo se nas zlahka dotakne in v nas vzbudi razumevanje do oseb z avtističnimi motnjami, ki trpijo zaradi zbadanja in norčevanja, kajti oni to doživljajo še bolj osebno.

Režiser filma je Alen Pavšar. Scenarij in zgodbo sta napisala Alen Pavšar in Mateja Zorko Pavšar, ki je napisala tudi knjigo v prvoosebni pripovedi, da se še lažje vživimo v Jana in občutimo njegovo bolečino.

Glavno vlogo dijaka Jana igra Ali Ogrizek, ki je tudi v resničnem življenju avtist in je sam izkusil zbadanje in odrivanje. V vlogo njegove zaveznice Zarje se je vživela Ana Praznik. Strašljivega in strogega profesorja Frenka odigra Mitja Ritlop. Taro, edino dekle v razredu, zaigra Lara Kolar. Njenega fanta in Janovega sošolca Nicka, ki je tudi sam izkusil odrivanje iz družbe zaradi svoje barve polti, igra Elyes Samba. Direktorja Airfree podjetja, ki v Janu vidi potencial in ga podpira v njegovem uspehu na področju tehnologije in umetne inteligence, predstavlja Brane Zvršan. Dejan (Jože Doberšek) je vodja razvoja podjetja, Janovo mamo in očeta pa sta odlično odigrala Urška Majcen in Tarik Rashid. Ravnateljica je Tina Gorenjak, za manjši humorni vložek pa poskrbi Ranko Babić v vlogi voznika avtobusa.

Glasbo za film so prispevali Šank Rock in Bepop s pesmijo Metulj, ki konec filma pospremi z lepim sporočilom.

Slika filma je bila kvalitetna in k njej so prispevali tudi dijaki, ki so sodelovali pri snemanju. Film je bil posnet v Šolskem centru Celje in njegovi okolici.

Slabosti filma sem morala tehtno premisliti, saj jih je bilo zelo malo. Pri ogledu filma me je zmotilo odmevanje. Pretirano sovraštvo magistra Frenka do Jana pa je mogoče poskrbelo za malo grenek priokus k filmu. Drugače pa prejme film z moje strani same pohvale in verjamem, da je bil všeč tudi drugim.

Film je dobro prikazal probleme drugačnih oseb in prav tako probleme današnje mladine – od vejpanja in tekmovalnosti med sošolci do diskriminacije drugačnih otrok od nas. Predvsem sem se naučila, da odrivanje oseb s takšnimi ali drugačnimi težavami samo kvari družbo, v kateri živimo, ter da na svetu ni samo denar, ki nas osrečuje, temveč so pomembni predvsem dobri odnosi v družini in med prijatelji, saj človeka najbolj osrečujejo.

Manca Fras, 9. c

(Skupno 140 obiskov, današnjih obiskov 1)