V šolski knjižnici smo se pridružili nacionalni izmenjavi knjižnih kazalk, ki v jesensko-zimskem času poteka vsako šolsko leto.

Učenci 4. a in b na matični šoli, 4. in 5. razreda Lučine ter 3. in 4. iz Sovodnja so s svojimi razredničarkami izdelali knjižne kazalke za učence osnovnih šol iz različnih delov Slovenije. Vsi razredi so najprej obiskali knjižnico, kjer so izvedeli vse o projektu izmenjave knjižnih kazalk, o mednarodnem mesecu šolskih knjižnic, pogledali so različna knjižna kazala in si ogledali šolo in kraj, s katerim sodelujejo. V vsakem kraju smo poiskali ustvarjalca, ki je povezan s knjigo, da so po pravljici lahko sledile različne dejavnosti.

4. a je sodeloval z OŠ Žužemberk. Ker od tu izhajajo korenine Sunite L. Williams, smo si na kratko pogledali njeno pot in delovanje. Prebral smo knjigo Boštjana Gorenca – Pižame Si že kdaj poskusil luno? 4. b je sodeloval z OŠ Narodnega heroja Rajka Hrastnik. Ker je tu splošna knjižnica poimenovana po prevajalcu Antonu Sovretu, smo prebrali slikanico Rajski vrt, ki je napisana v slovenščini in angleščini (Erika Eichenseer). 4. in 5. razred podružnične šole Lučine je sodeloval z OŠ Šmarje pri Jelšah, natančneje s podružnico Sv. Štefan. Ker je tu nekaj časa živela Saša Vegri, smo brali in ocenjevali njene pesmi. Učenci pa so poskusili tudi zapisati svoje. 3. in 4. razred podružnične šole Sovodenj je sodeloval z OŠ Artiče. Brali smo uganke Otona Župančiča in po skupinah tekmovali, katera skupina najde več rešitev.

Sledilo je izdelovanje knjižnih kazalk. Učiteljice in učenci so se zelo potrudili in izdelali zelo lepa knjižna kazala, ki smo jih poslali na sodelujoče šole. Sedaj pa nestrpno čakamo, kakšne kazalke nam bodo izdelali učenci šol, s katerimi smo sodelovali.

Barbara Tušek, knjižničarka